SABAH : Enerji piyasalarına Fintech doping

08.02.2018

Finansal verileri yapay zekâyla buluşturan Matriks, elektrik ticaretine yönelik yazılım geliştirdi. Ürün, ihtisas borsalarında da kullanılabilecek.

Finans teknolojilerinde (fintech) küresel ligde yer alan Türk firmaları, başarı halkalarına her gün yenilerini ekliyor. 2003'ten bu yana, finans piyasalarında oluşan verileri yapay zekâ teknolojileri ile derleyerek, analiz imkânı sağlayan Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri şimdi de enerji piyasalarına yönelik bir buluşa imza attı. Geliştirdiği son teknolojilerle 14 yıllık yazılımlarını da tamamen yenileyen Matriks, dünyanın ilk elektrik tezgahüstü piyasası yazılımını geliştirdi. Şirket enerji piyasalarındaki liberizasyonun ardından bu sektöre yönelik de uçtan uca çözümler sunan yazılımları piyasanın kullanımına sundu.
 
DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK
Elektrik tezgahüstü piyasası için geliştirilen yazılım kısa sürede bu alandaki ticaretin üssü oldu. Veri, tahmin, işlem ve risk yönetimi bileşenlerini tek ekranda birleştiren bu ürünün dünyada bir ilk olduğunu ifade eden Matriks Yönetim Kurulu Üyesi Berkant Oral ve Genel Müdür Yardımcısı Cem Tutar, "Gerek konsept olarak, gerekse de veri inceleme ve analiz uygulamaları açısından dünyada bir ilki gerçekleştirdik. Aslında ilerideki ihtisas borsaları için altyapı oluşturuyoruz. Bunu doğalgaz, kömür ve pamuk gibi alanlarda da yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Diğer yandan Blockchain teknolojisini de ürünlerimize entegre ediyoruz" diye konuştu.
 
FİNANSTA AR-GE YAPIYOR

 

İTÜ ARI Teknokent'te projelerini sürdüren Matriks'in Fintech alanında öne çıkan çalışmaları arasında metalonline. net, altinonline. net ve finans laboratuvarları gibi yenilikçi projeler de bulunuyor. Ayrıca şirketin üniversitelerde kurduğu finans laboratuvarları da bu alanda eğitim ve araştırma imkanı sağlıyor.