Matriks Prime

Matriks Prime, Türkiye Finans Piyasaları için veri izleme, analiz ve işlem olanağını tek programda bir araya getiren, hesaplanmış veri göstergeleri, anlık bildirimler ve sentetik emir olanakları ile üst segment kullanım özellikleri sunan sermaye piyasası veri izleme, analiz ve işlem platformudur.

Matriks Prime, piyasaların hızını yakalama, analiz etme ve karar destek mekanizmaları için kullanıcılarına Portföy Optimizasyonu, Güç ve Hareketlilik Göstergeleri, Temel Rasyolar ve Büyüme Oranlarının Sektör ve Endeks Karşılaştırmalı Göstergeleri, Trend, Formasyon, Öneri Bildirimleri gibi birçok veri ve analiz ile birlikte Kar Al/Zarar Durdur, Swap, Pair, İz Süren Stop gibi sentetik emir türleri ve güçlendirilmiş trading özellikleri sunmaktadır.

Türkiye sermaye piyasalarında alım satıma konu olan tüm menkul kıymetlere ait fiyat bilgileri Prime ile gerçek zamanlı olarak izlenebilmektedir. Türkiye piyasalarının yanı sıra dünya finans piyasalarına ait Uluslararası Para Piyasaları, Pariteler, Dünya Endeksleri, Futures Piyasalar, Ülke Bonoları, Londra Metal Borsası verileri, Avrupa ve Amerika Enerji Piyasası verileri, Emtialar gibi birçok veriyi Matriks Prime ile izlemek mümkündür.

Matriks Prime ile Türkiye ve dünya finans piyasalarına ait veriler üzerinde detaylı inceleme imkanı veren birçok analiz modülü mevcuttur. BIST Pay piyasasına ait Takas, Aracı Kurum Dağılımı ve bu verilerden türetilen kurum analizleriyle ile birlikte Bilanço, Kar Tablosu, Oran Analizi ve bu verilerden türetilen birçok temel analiz modülü bulunmaktadır. Mali Analiz Modülü Stockeys ile, temel analiz ile ilgili tüm analiz araçları tek bir menüde toplamış ve Matriks Prime üzerinden erişilebilecek detaylı bir temel analiz modülü kullanıma sunulmuştur. Bunların yanı sıra Mevsimsellik Analizi, Dip Zirve Analizi, Beta Analizi, Performans Tablosu Analizi gibi Matriks tarafından üretilen ve piyasa katılımcılarının yatırım kararlarını vermesinde yardımcı olabilecek farklı birçok analiz mevcuttur. Matriks Prime gelişmiş alarm yapısıyla tüm sembolleri ve fiyat bilgilerini kapsayacak şekilde detaylı alarm tanımlamaya ve alarm üzerinden emir gönderimi yapmaya olanak sağlamaktadır. Dünya borsalarını, Türkiye piyasalarını, para birimlerini farklı zaman dilimleri için karşılaştıran İlgi Haritası, Karşılaştırmalı Getiri Tablosu gibi Matriks’e özel analizlerin yanı sıra piyasalarda açıklanacak verilerin listelendiği Ekonomik Takvim modülü ve Varant, Opsiyon gibi enstrümanlara özel olarak tasarlanmış analiz modülleri de bulunmaktadır. Ayrıca bono piyasası özelinde, 5 farklı yöntem ile verim eğrisi oluşturan Bono Verim Eğrisi sadece Matriks üzerinden erişebileceğiniz şekilde kullanıma sunulmuştur. Matriks Prime veriyi bilgiye dönüştürmek, piyasa hareketlerinden haberdar olmak ve kar fırsatlarını hızlı işlem olanakları ile  yakalamak için kullanıcılarına 60’ın üzerinde farklı analiz modülüyle çözümler sunmaktadır.

Matriks Prime sadece teknik analiz hizmeti veren programlarda bulunan özelliklerin çok büyük kısmına sahiptir ve bunun yanı sıra anlık data ile teknik analiz modüllerinin kullanımına imkan vermektedir. Hazır olarak tasarlanmış olan teknik analiz araçlarından yararlanılabilecek birçok modülün yanı sıra, kullanıcının kendi indikatörünü yaratmasını, sistemini yazmasını ve otomatik emir gönderimi yapmasını sağlayan modüller bulunmaktadır. Otomatik Emir gönderimi olan kurumlar : 

Hisse senedi ve VİOP 

 1. A1 Capital Menkul Değerler
 2. Alnus Yatırım Menkul Değerler
 3. Burgan Yatırım Menkul Değerler
 4. Finans Yatırım Menkul Değerler
 5. Gedik Yatırım Menkul Değerler
 6. İntegral Menkul Değerler
 7. İş Yatırım Menkul Değerler
 8. Marbaş Menkul Değerler
 9. Osmanlı Yatırım Menkul Değerler
 10. Sanko Yatırım Menkul Değerler
 11. Tacirler Yatırım Menkul Değerler
 12. Tera Menkul Değerler
 13. Yatırım Finansman Menkul Değerler
 14. Euro Yatırım Menkul Değerler
 15. ICBC (ESKİ TEKSTİL) Yatırım Menkul Değerler
 16. Phılıp Capital Menkul Değerler
 17. Global Menkul Değerler
 18. Piramit Menkul Kıymetler
 19. Deniz Yatırım Menkul Kıymetler
 20. Ak Yatırım Menkul Değerler
 21. Halk Yatırım Menkul Değerler
 22. Garanti Yatırım Menkul Kıymetler
 23. Işık Menkul Değerler
 24. İnvest AZ Yatırım Menkul Değerler
 25. Reel Kapital Menkul Değerler
 26. Meksa Yatırım Menkul Değerler
 27. Oyak Yatırım Menkul Değerler
 28. İnfo Yatırım Menkul Değerler
 29. Ünlü Menkul Değerler
 30. Ahlatçı Yatırım Menkul Değerler
 31. Şeker Yatırım Menkul Değerler
 32. ALB Menkul Değerler
 33. TEB Yatırım Menkul Değerler
 34. TFG İstanbul Menkul Değerler

 

Kripto Para

BtcTurk

 

FOREX

Osmanlı Yatırım Menkul Değerler

 

. Matriks Prime ile gerçek zamanlı olarak sunulan Indicator Builder, Explorer, System Tester ve Expert Advisor gibi uygulamalar yardımıyla, AL-SAT sistemleri oluşturulabilir ve bu sistemlere uygun alarmlar tanımlanabilir. Matriks Prime ile sunulan bir diğer önemli teknik analiz aracı ise formasyonları tüm Matriks sembolleri üzerinde tarayarak listeleyen Formasyon Analizidir. Ayrıca Formasyon Analizi her periyottaki grafik üzerinde oluşmuş formasyonları ve formasyon hedefiyle ulaşılacak fiyat seviyelerini çizerek kullanıcılarına başka hiçbir programda bulunmayan bir analiz sunmaktadır. Oluşan formasyonlar Prime dashboard üzerinden anlık bildirimler şeklinde de iletilmektedir.

Matriks Prime kurulumuyla kullanıma sunulan emir gönderim uygulaması Matriks Trader, birçok farklı emir ekranı ile tüm kullanıcıların ve tüm piyasaların ihtiyaçlarına cevap verebilecek ürün çeşitliliğini sağlamaktadır. En hızlı şekilde veri izleme ile emir gönderiminin bir araya getirilmesi sağlanarak profesyonel emir ekranları tasarlanmıştır. Emir gönderiminin yanı sıra gün içi yapılan işlemlerin özeti, portföy ve hesap bilgilerine erişim sağlanmaktadır. Borsa İstanbul Pay piyasasına, Vadeli İşlemler ve Opsiyon piyasalarına emir gönderimi Matriks Prime ile ikinci bir kurulum gerekmeden yapılabilmektedir. Matriks Prime ile BIST Hisse ve VIOP piyasaları dışında, FX piyasalarına da emir göndermek mümkündür. Prime ile portföyün anlık güncellenmesi, Kar/Zarar hesaplamalarının anlık olarak yapılması, portföye ilişkin maliyet, miktar, kar/zarar gibi bilgilerin fiyat izleme ekranlarında gösterimi sağlanmaktadır. Matriks Prime birçok pratik kısayol sağlayarak hızlı işlem yapma, emir düzeltme olanakları sağlamaktadır. Farklı emir giriş pencereleri ile pozisyonlar üzerine korunma emri, iz süren stop emri tanımlamaya, istenilen spread değeri yakalandığında çift yönlü pozisyon açmaya, vadeli pozisyonların istenen kar marjı yakalandığında sonraki vadeye taşınmasına olanak sağlanmaktadır.

Matriks Prime ile farklı sayfalar hazırlanıp, ekranların kişiselleştirilmesi sağlanabilmektedir. Kullanıcı dostu yapısı sayesinde Matriks Prime ile pencerelerin ve grafiklerin yazı tipi, renk, boyut gibi ayarları değiştirilebilmektedir. Farklı kaydetme seçenekleriyle tüm çalışmalara kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Hazır olarak 4 farklı tema özellikleri sunan Matriks Prime, temalar üzerinde düzenleme yapmaya da olanak sağlamaktadır. Matriks Prime, düzenli bir veri tamamlama özelliğine sahiptir. Gün içinde programın kapalı olması nedeniyle alınamayan veriler, düzenli olarak tamamlanmaktadır. Internet terminalinde, grafik verileri sürekli güncel tutulmakta ve istendiğinde geçmişe dönük tüm veriler tamamlanabilmektedir.

Matriks Prime ile Türkiye ve dünyada finansal piyasaları yakından etkileyebilecek gelişmelere ait haberleri anlık olarak izlemek mümkündür. Matriks Haber Masası yaygın haber ajanslarından elde edilen haberleri derleyerek en hızlı ve güvenilir şekilde Matriks Prime kullanıcılarına ulaştırmaktadır. Prime ile haber geçtikten sonra fiyat değişimi olduğu tespit edilen sembolleri listeleyen analiz ekranı ile habere dayalı fiyat değişimleri bildirilmektedir.

Matriks Prime, Dedektif analizi ile gerçekleşen işlemleri belli aralıklarla analiz ederek, işlem yapan kurumlara yönelik detaylı analiz yapmaktadır. Grafiklerle güçlendirilmiş analiz ile işlemlerin izini sürmek ve detaylı inceleme yapmak mümkün olmaktadır.

Matriks Prime’ın sunduğu özelliklerden bir diğeri de Dashboard’ta bulunan Aracı Kurum içerikleri sayfasıdır. Aracı kurum içerikleri sayfasında Aracı Kurumlar model portföylerini, raporlarını, yatırım tavsiyelerini, mesajlarını ve videolarını kolaylıkla yatırımcılar ile buluşturabilirler. Kullanıcılar ise aracı kurumlarının sağladığı hiçbir analizi kaçırmamış olur.

Tüm bunlara ek olarak; Matriks Prime Matriks kullanıcılarına özel olarak geliştirilen Matriks Connect messenger uygulaması kullanıma sunulmuştur. Bu uygulama ile Matriks kullanıcıları birbirleriyle yazışıp, dosya paylaşabilmenin yanı sıra Matriks destek ekibine direk erişim sağlayabilmektedir. Yine her türlü öneri ve istek için Matriks Prime içerisinden özel menüler yaratılmış ve kullanıcıların taleplerine en hızlı şekilde cevap verilmesi hedeflenmiştir. Matriks kaliteli hizmet anlayışını yansıtan tüm özelliklerini üst segment kullanımına sıunduğu Matriks Prime üzerinden kullanıcılarıyla paylaşmaktadır.

 

 

 

 • İşletim Sistemi: Microsoft Windows x86-x64   (Win 10) 
 • Minimum Sistem Gereksinimleri: Cpu:performans gereksinimleri sebebi ile laptoplar da H serisi önerilmektedir( i5 veya i7 5. Nesil veya üzeri olması önerilmektedir). En az 2.5 ghz sistem temel hızı ile 8gb ram önermekteyiz Disk olarak ssd veya M2 ssd yanısıra 40 gb matriks için disk alanı gerekmektedir.
 • Ekran kartı: Harici olarak 2gb 128 bit sistemle uyumlu bir kart olması gerekmektedir.
 • İnternet Bağlantısı: Kota sınırsız, minimum 10 Mbps internet erişimi 
 • Uydu anten üzerinden yayın almak için: Uydu yayını önermemekteyiz.

 

 

 • Matriks Prime kullanarak nasıl bir fayda sağlayabilirim?
  • Matriks Prime, piyasaları sizler adına analiz eden, yorumlayan ve sadeleştirilmiş göstergelerle sunarak piyasaların hızını yakalamanızı hedefleyen, ekran başında olmadan da pozisyonlarınızın karını koruyup, yatırım fırsatlarını kaçırmamanızı ve portföyünüzü optimize etmeyi sağlayan birçok özelliği sunmaktadır.

    

 • Matriks Prime Matriks Veri Terminalinde Olan Tüm Özellikleri İçerir Mi?
  • Matriks Prime, Matriks Veri Terminalinde bulunan tüm özellikleri içerir.

    

 • Matriks Prime İle Hangi Sentetik Emirleri Kullanabilirim?
  • Matriks Prime ile alttaki sentetik emir türlerini kullanabilirsiniz.

   Korunma Emirleri (Kar Al/Zarar Durdur)

   İz Süren Stop Emirleri

   Swap Emirleri

   Strateji Emirleri

   Pair Emirleri

    

 • Prime Dashboard İle Sunulan Veriler Nelerdir?
  • Prime paneli üzerinden sunulan veriler alttakilerdir:

   Portföy Optimizasyonu

   Dedektif Modülü

   Endeks, Sektör ve Sembole Ait Temel Rasyolar ve Büyüme Oranlarına Ait Göstergeler

   Güç Göstergesi

   Hareketlilik Göstergesi

   Kısa, Orta ve Uzun Vade İçin Trend Göstergeleri

   Pivot, Destek ve Direnç Seviyeleri

   İndikatör Sinyalleri

   Yabancı Takas Verileri

   Haber Fiyat Analiz Modülü

   Kurum Önerileri

   Olaylar (Dedektör Mesajları, Trend Bildirimleri, Formasyon Bildirimleri, Pair Önerileri, Kurum Önerileri)

   Olaylar Üzerinden İlgili Ekranlara Erişim (Pair Emir Penceresi, Trend/Formasyon Grafiği vb.)

   Aktif İşlemlerin Grafiksel Gösterimi

   Piston İle Derinlik Kademelerinin Grafiksel Gösterimi

   Piyasalara İlişkin Genel Veriler ve Bildirimler

   Sembol Fiyat Bilgileri

   Kurumsal İçerikler

   Model Portföy

   Tavsiye Listesi

   Raporlar/Analizler

   Mesajlar

   Video

   Gün İçi Al/Sat Önerileri

    

 • Matriks Prime Ürününe Geçtiğimde Kayıtlı Sayfa Ve Ayarlarım Kaybolur mu?
  • Matriks Veri Terminali ürününü kullanıyorsanız, Matriks Prime ürününe geçiş yaptığınızda hiçbir ayarınız kaybolmayacaktır. Tüm ayarlarınız, kayıtlarınız ve sistemleriniz korunacaktır.

    

 • Demo sonrası programı satın aldım ama şifrelerimle giriş yapamıyorum. Ne yapmalıyım?
  • Matriks demo sürümünü bilgisayarınızdan kaldırmalısınız. Bunun için hem masaüstünüzdeki Matriks kısayolunu hem de diskinizdeki Matriks klasörünü silin. 

   Daha sonra programı satın almanızla size gönderilen mail üzerinden programı yükleyin. Şifrelerinizle giriş yapabileceksiniz. 

 • Matriks Veri Terminalinde eksik verilerimi nasıl tamamlarım?
  • Matriks/Ayarlar/Matriks Veri Kütüphanesi üzerinden Grafik, Bilanço, Haber, Takas, Üye İşlem Hacmi ve Üye Hisse Dağılımı verilerinizi tamamlayabilirsiniz. 

   Web sitemiz üzerinden İndir başlığı altından da bu verileri yükleyebilirsiniz. 

 • Matriks programını kaç bilgisayara yükleyebilirim?
  • Matriks programını istediğiniz kadar bilgisayara yükleyebilirsiniz. Ancak aynı anda kullanamazsınız. Son giriş yaptığınız Matriks çalışırken diğer ekranınızdaki veri akışı kesilecektir.

 • Matriks otomatik olarak açılıyor, şifre sormasını nasıl sağlarım?
  • Matriks programı kapalı durumdayken masaüstünüzde bulunan Matriks kısayolu üzerine mouse ile çift tıklamanın hemen ardından klavyeden shift tuşuna basın ve kullanıcı adı/şifre isteyen ekran gelene kadar shift tuşunu bırakmayın.

 • Matriks kullanıcı adı ve şifremi unuttum nasıl öğrenebilirim?
  • Matriks kullanıcı adı ve şifre giriş ekranında bulunan kilit butonuna tıklayarak tanımlı mail adresinize Matriks kullanıcı adı ve şifre giriş bilgilerinin gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

   Matriks teknik servis yetkilisi ile görüşerek de şifrelerinizi isteyebilirsiniz.

   Matriks teknik servis : 0212 354 54 54 Dahili no : 3

 • İlgilendiğim piyasalardan oluşacak bir sayfayı nasıl hazırlarım?
 • Fiyat pencerelerini kendime göre nasıl özelleştirebilirim?
 • Matriks sayfamı farklı isimle nasıl kaydederim?
  • Matriks sayfanıza son halini verdikten sonra, sol üst köşeden Matriks menüsünü açıp Kayıtlı Ekranlar/Pencereler ⇒Ekran Listesi penceresinde en üst satıra vermek istediğiniz ismi yazıp kaydet ve yükle diyerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. 

    

 • Matriks Veri Terminalinde kullandığım sayfamı ve ayarlarımı yeni bilgisayarima nasıl kopyalarım?
  • Matriks sayfa ve ayarlarınız asağıdaki klasör ve dosyalarda saklanır. Bu klasör ve dosyaları yeni kurduğunuz Matriks klasörünün içine kopyalamanız gerekir.

   C:\MATRIKS\USER 

   C:\MATRIKS\MTXDEF

   C:\MATRIKS\MATRIKS.INI

 • Matriks Veri Terminalini daha verimli kullanabilmek için ne yapmalıyım?
  • Matriks Veri Terminali içerisinde yararlanabileceğiniz pek çok analiz bulunmaktadır. Program ile igili daha fazla bilgi sahibi olmak için Dokümanlar ve Videolar kısmından ürün eğitimlerini inceleyebilirsiniz. 

   Yine Matriks Veri Terminali ürünü içerisinden Matriks/Matriks Eğitimleri münüsü ile aynı dokuman ve videolara erişim sağlayabilirsiniz.

   Her türlü destek için 0212 354 54 54 telefon numarası üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. 

 • Nasıl destek alabilirim?
  • Matriks'e özel messenger uygulaması Matriks Connect üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Matriks Connect uygulamasına Matriks ana toolbar üzerinden erişebilirsiniz. 

   Teknik destek almak için destek@matriksdata.com adresine, satın alma işlemleriniz için pazarlama@matriksdata.com adresine, ürün kullanımı ile ilgili sorularınız için egitim@matriksdata.com adresine mail atarak destek alabilirsiniz. 

   Matriks Veri Terminali üzerinden Matriks/Öneri ve İstekler kısmına yazarak ya da 0212 354 54 54 telefon numarası üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. 

    

    

 • Matriks versiyonumu nasıl güncelleyebilirim?
  • Versiyonunuzu Matriks/Ayarlar/Matriks Veri Kütüphanesi içinden ya da web sitesindeki İndir başlığı altından kolayca güncelleyebilirsiniz.

 • Grafik ile ilgili düzenlemeleri nasıl yapabilirim?
  • Grafikler, teknik analizin olmazsa olmaz uygulamalarıdır. Grafik penceresi üzerinde çok çeşitli uygulamalar yapabilirsiniz.

   Bu uygulamalara ve ne sekilde yapılabileceğine Matriks Veri Terminali Grafik Menüleri Dokümanı ile ulaşabilirsiniz.

 • Kahin altındaki menüler nasıl kullanılır?
 • Otomatik al-sat nasıl yapılır?
 • Formül nasıl yazılır?
  • Programımız içinde var olan indikatörleri kullanabileceğiniz gibi kendiniz de indikatör oluşturabilir ve sistem yazabilirsiniz. Bunun için var olan indikatörleri, alanları, operatörleri ve  fonksiyonları kullanabilirsiniz. 

   Bu konudaki detaylı bilgi Matriks Veri Terminali İleri Teknik Analiz Modülleri Eğitimi Dokumanı'nda Indikatör Builder başlığında anlatılmıştır. Ayrıca eğitim videoları içerisinde Kahin Teknik Analiz Videoları başlığından konuyla ilgili videolara ulaşabilirsiniz.

 • Formasyon analizi nedir?
  • Piyasada genel kabul görmüş formasyonlar baz alınarak seçilen senet grubu analiz edilir. Bir formasyon oluşumu ya da başlangıcı var ise kullanıcıya listelenir.

   Ayrıca grafik üzerinde her sembol ve her periyot için formasyon taramasını yapmak ve var olan formasyonları grafik üzerinde işaretlemek mümkündür. 

   Bu konuda ayrıntılı bilgiye Matriks Veri Terminali Formasyon Analizi Modülü Kullanım Kılavuzu üzerinden ulaşabilirsiniz.