1 Mart 2021 VIOP ve Pay Piyasası Düzenlemeleri

26.02.2021

***Abonelerimize Duyuru***

 

Borsa İstanbul tarafından yapılan duyuru ile, 1 Mart 2021 tarihinden itibaren Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında gerçekleşen hatalı işlemleri önleme amaçlı yeni düzenlemeler kapsamında, VIOP'ta işlem gören tüm sözleşmelerde PİYASA (PYS) emir tipinin kullanımına son verilecektir.

Pay Piyasası Açılış seansı kural değişiklikleri kapsamında, 1 Mart 2021 tarihinden itibaren Pay piyasasında açılış seansı uygulanan tüm sermaye piyasası araçlarında, açılış seanslarında "Piyasa" ve "Piyasadan Limite" emir türü girilemeyecek ve açılış seansının son 5 dakikasında emir kötüleştirme, miktar azaltma ve emir iptali yapılamayacaktır.
 
1 Mart itibariyle devreye alınacak düzenlemelerle ilgili olarak;
 
Pay Piyasası ile ilgili değişiklik için Matriks ürünlerinde bir kontrol ve düzenleme yapılmayacaktır.
Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası ile ilgili değişiklik için;
 
° Matriks Mobil ve Matriks Web ürünlerinde versiyon güncellemeye gerek olmayacak. Mobil ürünlerde VIOP'da emir ekranlarından Piyasa emir tipi kaldırılacaktır.

° Matriks Veri Terminali'nde versiyon güncelleme yapılması gereklidir. Yeni versiyon ile,
 
VIOP emirleri için Sistem Tester ve Gelişmiş Alarm ekranlarından Piyasa emir tipi kaldırılacaktır. Halihazırda Piyasa emir tipi kullanan Sistem Tester,Gelişmiş Alarm ve Explorer Otomatik Al Sat modüllerinde ise Piyasa seçilen emirler limit emir olarak TAVAN/TABAN fiyatına Kalanı İptal Et (KIE) şeklinde gönderilecektir.
 
Sentetik emirlerde "Piyasa" seçeneği kademeli olarak kaldırılacaktır. Bu süre zarfında Piyasaya gönderilen emirler Tavan/Taban + KIE'ye dönüştürülüp gönderilecektir.
 
Emir ekranlarında "Piyasa" seçeneği kademeli olarak kaldırılacaktır. Bu süre zarfında Piyasa gönderilen emirler reddedilecektir.
 
 
° MatriksIQ Finansal Veri, Analiz ve İşlem Platformu'nda versiyon güncelleme yapılması gereklidir. Yeni versiyon ile,
 
Emir ekranlarından "Piyasa" seçeneği kaldırılacaktır.
 
Alarm Emirleri, Sentetik Emirler ve Toplu Emir ekranlarından olan gönderimlerde "Piyasa" seçeneği yerine TAVAN/TABAN seçeneği getirilecektir.
 
IQAlgo ile gönderilen Piyasa emirleri TAVAN/TABAN fiyatına Kalanı İptal Et (KIE) şeklinde gönderilecektir.