Matriksdata İnsan Kaynakları

Borsa

“Borsa yükselişte!”

“Borsa günü düşüşle tamamladı!”

“Seçimler piyasaları şu şekilde etkileyecek…”

Yukarıdakiler ve bunlara benzer ifadeler, günümüzde finansal piyasalar ile ilgili ya da ilgisiz hemen herkesin haberlerde, yakın çevrelerinde ve hatta sokakta sık sık duyduğu şeyler… Bununla birlikte, borsa kelimesi, özellikle de aldığı eğitim ve yaptığı meslek bu konu ile herhangi bir şekilde kesişmemiş ve yatırım araçları ile daha önce ilgilenmemiş kişiler için son derece korkutucu olabiliyor. Pek bir anlam ifade etmeyen çok sayıda terim ve sayılar denizi içinde boğulmaktan korkan insanlar, yatırım işlerine bir parça ilgi duysalar bile anlaşılır biçimde borsa söz konusu olduğunda kendilerini geri çekiyorlar.

Peki bu kelimeden bu kadar korkmaya gerçekten gerek var mı? Aslına bakılırsa yok… Birkaç temel noktanın iyi anlaşılması ile konuya basit ama etkili bir giriş yapmak mümkün. Bu yazımızda, borsa hakkında bilgilenmek ve ileride konu ile daha yakından ilgilenmek isteyen okuyuculara faydalı olacağını düşündüğümüz temel bilgilere yer vereceğiz.

Borsa Nedir?

Borsa, hisse senetlerinin ve çeşitli diğer yatırım araçlarının, belli başlı kurallar dahilinde alım – satımının yapıldığı bir pazar olarak basitçe tanımlanabilir. Sözü edilen alım – satım işlemleri esnasında alıcılar ile satıcılar yüz yüze gelmez; bu işlemler sektörde faaliyet gösteren birtakım aracı kurumlar vasıtası ile yapılır.

Alım – satım işlemlerinin temelinde, arz – talep ilişkisi yatmaktadır. Bir diğer deyişle; kıymetli bir evrak alımı yapmak isteyen bir kullanıcının karşılığında, bu işlemin gerçekleşebilmesi için o kıymetli evrağı satmak isteyen bir yatırımcı olmalıdır. Alım – satım işlemleri, genellikle hisse senetleri(şirketlerin, ortaklarına ortaklıklarını ve paylarını belgelemek üzere verdiği kıymetli kağıtlar) üzerinden yapılır. Değer kazanmadan önce satın alınan bir hisse senedinin, değer kazandığında satılması ve bu sayede kâr elde edilmesi, standart bir işleme örnek olarak gösterilebilir.

Borsa Takip

Borsada kâr edebilmek için, piyasaları düzenli ve efektif bir şekilde takip etmeniz gerekmektedir. Zira piyasa takibi yapmadan yatırım kararı vermek, büyük ölçüde şansa bağlı olacağından, hemen her zaman zarar ile sonuçlanması beklenecek bir eylemdir.

Bir önceki alt başlıkta verdiğimiz örneğe kısa bir süre için geri dönelim… Satın aldığınız bir hisse senedinden örnekte belirtildiği şekilde kâr edebilmek için, söz konusu olan senedin ne zaman değer kazanacağını, ne zaman değer kaybedeceğini öngörebilmeniz gerekir. Bunun için de doğru yollardan düzenli olarak borsa takibi yapmalı, ve bunun yanı sıra sahip olduğunuz yatırım aracının özelliklerini, hangi etkenlerden etkilenebileceğini, hangi olayları ne şekilde yorumlamanız gerektiğini de iyi bilmelisiniz.

Borsa Uygulamaları

Günümüzde borsa analizi yapmak, dijitalleşen dünyanın bize sağladığı imkânlar sayesinde daha önce olmadığı kadar kolay bir hale gelmiştir. Öyle ki internet, yatırım araçlarının fiyatlarındaki dalgalanmaları takip edebilmenin yanı sıra, dünyadaki gelişmelerden anında haberdar olabilmek açısından da kullanıcılar için büyük bir kaynaktır. Bilgisayarlar, akıllı telefon ve tabletler, ve bunlar üzerinden erişilebilen borsa uygulamaları aracılığı ile, kullanıcılar günümüzde 7/24 etkili bir şekilde borsa analiz işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.