Matriksdata İnsan Kaynakları

Hisse Senedi (Pay Senedi)

Borsa dendiği zaman ilk akla gelen, finansal piyasalarda en fazla işlem gören araçlar olan hisse senetleri(pay senedi olarak da bilinir); şirketler için kaynak, yatırımcılar için de kâr elde etme aracı olarak önemi büyük olan değerli kağıtlardır. Bu yazıda, birkaç alt başlık altında hisse senetleri, alım – satım ve hisse analiz hakkında genel olarak bilgi vereceğiz.

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senetleri, sermaye şirketleri tarafından, kişilere sermayede sahip oldukları payı belgelendirmek adına verilen, sahiplerine her türlü ortaklık hakkından faydalanma imkânı sağlayan değerli kağıtlardır. Hisse senedi çıkarmak isteyen şirketler, öncelikle bunun için SPK’dan(Sermaye Piyasası Kurulu) onay almak zorundadır.

Hisse senedi çıkarma yetkisine sahip olan kuruluşlar şu şekilde sıralanabilir:

-Anonim Şirketler

-Sermayesi pay edilmiş komandit şirketler

-Özel kanun ile kurulmuş kuruluşlar(T.C Merkez Bankası, sigorta şirketleri vs.)

SPK şartlarını karşılayan hisse senetleri, BİST’de(Borsa İstanbul) işlem görmeye başlarlar. İşlem görmeye başlayan senetler, yatırımcılar tarafından alınıp satılabilir. Satın alınan hisse senetleri, şirketin sermayesinin bir bölümünü temsil ettiği için; sahiplerine şirkette oy kullanma, sermaye artırımlarına katılma, kâr payı alma gibi haklar sağlar.

Hisse Senedi Nasıl Alınır – Satılır?

SPK kurallarına uyum sağlayan, bir organize piyasada işlem gören hisseler, aracı kurumlar vasıtası ile alınıp satılabilir. Alım – satım süreçlerine giriş, birkaç aşamada anlatılabilir:

-Hisse alım – satımı yapmak istiyorsanız, ilk önce birlikte çalışacağınız aracı kuruma karar vermelisiniz. Günümüzde bankaların da içinde olduğu pek çok kuruluş, hisse alım – satım işlemlerinde aracılık yapmaktadır.

-Aracı kuruluşunuzu seçtikten sonra, buradan kendinize bir yatırım hesabı açmanız ve hisse senedi alım – satım işlemleri için bu hesaba para yatırmanız gerekmektedir.

-Yatırım hesabınızın açılışı tamamlandıysa, artık hisse alım – satım işlemlerine başlayabilirsiniz. Bir hisse alabilmek için, yatırım hesabınızda hissenin değeri ve aracının ekleyeceği komisyon miktarının toplamı kadar para olması gerekmektedir.

Hisse Analiz

Hisse analiz terimi, genel bir tanım yapacak olursak piyasa hareketlerini tahmin edebilmek adına gerçekleştirilen çalışmaları kapsar. Piyasada ne olacağını %100 garanti bir şekilde tahmin etmenin herhangi bir yolu olmasa da, hisse senedi alım – satım işlemlerinden maksimum kâr etmek isteyen yatırımcılar, meydana gelebilecek değişimleri olabildiğince isabetli bir şekilde öngörebilmek adına geniş kapsamlı bir hisse analizine ihtiyaç duyacaklardır.

En çok bilinen ve yatırımcılar tarafından da sık tercih edilen iki hisse analiz yöntemi, temel analiz ve teknik analizdir. Hisse analizine farklı yaklaşımlar sergileyen bu iki yöntem, ileriki yazılarda kapsamlı bir şekilde incelenecektir.