BIST 100 - -
MTRKS - -
DOLAR - -
GRAM ALTIN - -
Matriks Store
Piyasa
Son
Önceki Kapanış
Değişim (%)
BİST 100
-
-
-
Dolar
-
-
-
Euro
-
-
-
Gram Altın
-
-
-
Piyasa
Son
Önceki Kapanış
Değişim (%)
Altın Ons
-
-
-
Gümüş Ons
Brent Petrol
Bitcoin

- Borsa İstanbul verileri 15 dk gecikmelidir.

Borsa

“Borsa yükselişe geçti!”

“Borsa günü düşüşle tamamladı!”

“Seçimler piyasaları şu şekilde etkileyecek…”

Yukarıdakiler ve bunlara benzer daha pek çok ifade, günümüzde finansal piyasalar ve yatırım konuları ile ilgili ya da ilgisiz hemen herkesin haberlerde, yakın çevrelerinde ve hatta sokakta sık sık duyduğu şeyler… Bununla birlikte, borsa kelimesi, özellikle de aldığı eğitim ve yaptığı meslek bu konu ile herhangi bir şekilde kesişmemiş ve yatırım araçları ile daha önce ilgilenmemiş çoğu kişi için son derece korkutucu olabiliyor. Pek bir anlam ifade etmeyen çok sayıda terim ve sayılar denizi içinde boğulmaktan korkan insanlar, yatırım işlerine bir parça ilgi duysalar bile anlaşılır biçimde borsa söz konusu olduğunda bir iki adım geri atıyorlar.

Peki bu kelimeden bu kadar korkmaya gerçekten gerek var mı? Aslına bakılırsa yok… Birkaç temel noktanın iyi anlaşılması ile borsa konusuna basit ama etkili bir giriş yapmak mümkün. Bu yazımızda, borsa hakkında bilgilenmek ve ileride konu ile daha yakından ilgilenmek isteyen okuyuculara faydalı olacağını düşündüğümüz temel bilgilere yer vereceğiz.

Borsa Nedir?

Borsa, hisse senetlerinin ve çeşitli diğer yatırım araçlarının, belli başlı kurallar dahilinde alım – satımının yapıldığı bir pazar olarak basitçe tanımlanabilir. Sözü edilen alım – satım işlemleri esnasında alıcılar ile satıcılar yüz yüze gelmez; bu işlemler sektörde faaliyet gösteren birtakım aracı kurumlar vasıtası ile yapılır.

Alım – satım işlemlerinin temelinde, arz – talep ilişkisi yatmaktadır. Bir diğer deyişle; kıymetli bir evrak alımı yapmak isteyen bir kullanıcının karşılığında, bu işlemin gerçekleşebilmesi için o kıymetli evrağı satmak isteyen bir yatırımcı olmalıdır. Alım – satım işlemleri, genellikle hisse senetleri üzerinden yapılır. Değer kazanmadan önce satın alınan bir hisse senedinin, değer kazandığında satılması ve bu sayede kâr elde edilmesi, borsa platformunda yapılan standart bir işleme örnek olarak gösterilebilir.

Hisse Senetleri

Sermaye şirketleri tarafından ortaklarına ortaklıklarını ve paylarını belgelemek için verilen değerli kağıtlar olan hisse senetleri, borsada en sık işlem gören, ve dolayısıyla konu ile yeni ilgilenmeye başlayan kişilerin ismini en sık duyacağı yatırım araçları olarak ön plana çıkmaktadır. Hisse senetlerinin değeri, piyasadaki arz – talep durumuna göre değişiklik gösterir.

Borsadaki en likit araçlar olan, kolayca alınıp satılabilen bu değerli kağıtlar, yatırımcılar tarafından hem kısa, hem uzun, hem de orta vadeli yatırımlar için değerlendirilmektedir.

Borsada Nasıl İşlem Yapılır?

Borsada işlem yapmak için, yatırımcıların ilk başta Borsa İstanbul’un kabul ettiği aracı kurumlardan bir tanesi seçip bir yatırım hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Bu işlemi takiben, yatırımcılar Borsa İstanbul bünyesinde işlem görmekte olan hisse senedi, VİOP, tahvil ve bono gibi yatırım araçlarını portföylerine ekleyebilir ve alım – satım işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Borsa Takip

Borsada kâr edebilmek için, mutlaka piyasaları düzenli ve efektif bir şekilde takip etmeniz gerekmektedir. Zira piyasa takibi yapmadan yatırım kararı vermek, çok büyük ölçüde şansa bağlı olacağından, hemen her zaman zarar ile sonuçlanması beklenecek bir eylemdir.

Bir önceki alt başlıkta verdiğimiz örneğe kısa bir süre için geri dönelim… Satın aldığınız bir hisse senedinden örnekte belirtildiği şekilde kâr edebilmek için, söz konusu olan senedin ne zaman değer kazanacağını, ne zaman değer kaybedeceğini öngörebilmeniz gerekir. Bu öngörülere sahip olabilmek için de güvenli kaynaklardan düzenli bir biçimde borsa takibi yapmalı, ve bunun yanı sıra sahip olduğunuz yatırım aracının belli başlı özelliklerini, hangi etkenlerden etkilenebileceğini, hangi olayları ne şekilde yorumlamanız gerektiğini de iyi bilmelisiniz.

Borsa Uygulamaları

Günümüzde borsa takibi ve analizi yapmak, her alanda dijitalleşen dünyanın bize sağladığı imkânlar sayesinde daha önce olmadığı kadar kolay bir hale gelmiştir. Öyle ki internet, yatırım araçlarının fiyatlarındaki dalgalanmaları takip edebilmenin yanı sıra, kendi ülkelerindeki ve dünyadaki gelişmelerden anında haberdar olabilmek açısından da kullanıcılar için son derece önemli bir kaynaktır. Bilgisayarlar, akıllı telefon ve tabletler, ve bunlar üzerinden erişilebilen borsa uygulamaları aracılığı ile, kullanıcılar günümüzde 7/24 etkili bir şekilde borsa analiz işlemlerini gerçekleştirebilmekte, ve yatırım kararlarını bu doğrultuda verebilmektedir.

Borsa takibi ve nasıl yapılabileceği hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için, Canlı Borsa sayfamıza göz atabilirsiniz.