Matriksdata İnsan Kaynakları

Borsa İstanbul (BİST)

Borsası olan her ülkede, yatırımcıları bir araya getiren, alım – satım faaliyetlerinin güvenli, adil ve rekabetçi bir ortamda gerçekleşmesini sağlayan borsa kurumları bulunur. Borsa İstanbul, bu alanda Türkiye’de faaliyet gösteren tek borsa kurumudur. 1986 yılında İMKB(İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) ismi ile faaliyete geçen kurum, 5 Nisan 2013 tarihinde Borsa İstanbul(BİST) adını almıştır. Türkiye’de borsada hisse senedi alım – satım işlemleri gerçekleştiren her yatırımcı, Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet göstermektedir.

Bu yazıda, sizi sermaye piyasamızdaki borsaları çatısı altında bir araya getiren Borsa İstanbul’un amacı ve faaliyetleri hakkında kısaca bilgilendireceğiz.

Borsa İstanbul’un Temel Amacı ve Faaliyet Konusu

Borsa İstanbul’un temel amacı, yürürlükte olan kanunlar çerçevesinde sermaye piyasası araçlarının, kambiyo ve kıymetli taş ve madenlerin, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından uygun görülen sözleşme ve belgelerin, kısacası işlem görmeye müsait tüm değerlerin serbest rekabet şartlarının geçerli olduğu istikrarlı ve güvenilir bir ortamda kolay ve efektif bir şekilde alınıp satılabilmesini mümkün kılmaktır. Bu kıymetlerin alım satım emirlerinin amaca ulaşacak bir şekilde bir araya gelmesini kolaylaştırmak, ortaya çıkan fiyatları tespit ve ilan etmek üzere birtakım piyasalar, platformlar ve pazar yerleri meydana getirmek, borsaları ve borsa piyasalarını yönetmek ve işletmek de, kurumun temel faaliyetleri arasında yer almaktadır. Kurum, Sermaye Piyasası Kanunu esasları dahilinde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenir.

Borsa İstanbul, tarihsel gelişimi, uluslararası arenadaki yeri ve daha pek çok konuda ayrıntılı bilgi almak için kurumun resmi web-sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Borsa İşlem Saatleri

Borsa İstanbul İşlem saatleri, kurum bünyesinde faaliyet gösteren piyasalara göre değişiklik göstermektedir.

-Pay Piyasası’nda sürekli işlemler saat 10:00’da başlar ve 18:10’da sona erer.

-Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) ise seans 09:30’da başlar; Pay Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri için 18:10’da, diğer tip sözleşmeler için de 18:15’te son bulur.

-Borçlanma Araçları Piyasası’nda seans 09:30’da başlayıp 17:30’da sona erer.

-Kıymetli Madenler Piyasası’nda ise 24 saat kesintisiz işlem yapılmaktadır.

Daha detaylı piyasa işlem saatlerine göz atmak için, kurumun resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.