BIST 100 - -
MTRKS - -
DOLAR - -
GRAM ALTIN - -
Matriks Store
Piyasa
Son
Önceki Kapanış
Değişim (%)
BİST 100
-
-
-
Dolar
-
-
-
Euro
-
-
-
Gram Altın
-
-
-
Piyasa
Son
Önceki Kapanış
Değişim (%)
Altın Ons
-
-
-
Gümüş Ons
Brent Petrol
Bitcoin

- Borsa İstanbul verileri 15 dk gecikmelidir.

Borsa Istanbul (BIST)

Borsa İstanbul Nedir?

Borsası olan her ülkede, yatırımcıları bir araya getiren, alım – satım faaliyetlerinin güvenli, adil ve rekabetçi bir ortam içerisinde gerçekleşmesini sağlayan borsa kurumları bulunur. Borsa İstanbul, bu alanda Türkiye’de faaliyet gösteren tek borsa kurumu olma özelliğini taşımaktadır. İlk kez 1986 yılında İMKB (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) ismi ile faaliyete geçen kurum, 5 Nisan 2013 tarihinde Borsa İstanbul (BİST) adını almıştır. Bugün Türkiye’de borsada hisse senedi alım – satım işlemleri gerçekleştiren her yatırımcı, Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet göstermektedir.

Yazının geri kalanında, sizi sermaye piyasamızdaki borsaları çatısı altında bir araya getiren Borsa İstanbul’un amacı ve faaliyetleri hakkında kısaca bilgilendireceğiz.

Borsa İstanbul’un Temel Amacı ve Faaliyet Konusu

Borsa İstanbul’un temel amacı, yürürlükte olan kanunlar çerçevesinde sermaye piyasası araçlarının, kambiyo ve kıymetli taş ve madenlerin, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından uygun görülen sözleşme ve diğer belgelerin, kısacası borsada işlem görmeye müsait her türlü değerin serbest rekabet şartlarının geçerli olduğu istikrarlı ve güvenilir bir ortam dahilinde pratik ve efektif bir şekilde alınıp satılabilmesini mümkün kılmaktır. Bu kıymetlerin alım satım emirlerinin amaca ulaşacak bir şekilde bir araya gelmesini kolaylaştırmak, ortaya çıkan fiyatları tespit ve ilan etmek üzere birtakım piyasalar, platformlar ve pazar yerleri meydana getirmek ve geliştirmek, borsaları ve borsa piyasalarını yönetmek ve işletmek de Borsa İstanbul organizasyonunun temel faaliyetleri arasında yer almaktadır. Kurum, Sermaye Piyasası Kanunu esasları dahilinde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenir.

Borsa İstanbul, tarihsel gelişimi, uluslararası arenadaki yeri ve bunlar gibi daha pek çok konuda ayrıntılı bilgi almak için kurumun resmî web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Borsa İstanbul Piyasaları ve İşlem Saatleri

Borsa İstanbul İşlem saatleri, kurum bünyesinde faaliyet gösteren piyasalara göre değişiklik göstermektedir.

Pay Piyasası (Tam Gün): Açılış emir toplama 09.40’ta başlar ve ilk işlem 09.55’te gerçekleşir. Sürekli müzayede yöntemi 10.00 – 18.00 saatleri arasında devam eder. 18.00 - 18.10 aralığında son işlemler ile kapanış seansı gerçekleşir.

Pay Piyasası (Yarım Gün): Açılış, tam günde olduğu gibi emir toplama ile 09.40’ta gerçekleşir. Son işlemler ve kapanış seansı ise 12.30 - 12.40 aralığında gerçekleşir.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP): Tam gün seansları pay türev pazarında 09.20 – 18.10, diğer türev pazarlarında ise 09.20 – 18.15 arasında gerçekleşir. Yarım gün seansları ise pay türev pazarında 09.20 – 12.40, diğer türev pazarlarında ise 09.20 – 12.45 arasında gerçekleşir.

Borçlanma Araçları Piyasası: Seans 09.30’da başlar; tam günlerde 17.30, yarım günlerde ise 11.50’de son bulur.

Kıymetli Madenler Piyasası: Bu piyasada 24 saat kesintisiz işlem yapılmaktadır.                    

Ödünç İşlemleri Piyasası: Seans saatleri 09.45 – 17.30 arasındadır.

Elmas ve Kıymetli Taş Piyasası: Seans saatleri, ödünç işlemleri piyasasında olduğu gibi 09.45 – 17.30 arasındadır.

Borsa İstanbul piyasalarının işlem saatleri ve resmî tatil günleri gibi konular hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için, kurumun resmî web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Borsa İstanbul hisseleri ve canlı piyasa verilerine Matriks Prime Veri Terminali ile ulaşmak ve ürün hakkında bilgi almak için tıklayın.