Matriksdata Urun

Borsa Takip

SEMBOL FİYAT (%)FARK ZAMAN
ADESE
AEFES
AGHOL
AKBNK
AKSA
AKSEN
ALARK
ALGYO
ALKIM
ARCLK
ARDYZ
ASELS
AYDEM
BASGZ
BERA
BIMAS
BIOEN
BRISA
BRYAT
CANTE
CCOLA
CEMAS
CIMSA
DEVA
DOAS
DOHOL
ECILC
EGEEN
EKGYO
ENJSA
ENKAI
ERBOS
EREGL
ESEN
FROTO
GARAN
GENIL
GESAN
GLYHO
GOZDE
GUBRF
HALKB
HEKTS
INDES
IPEKE
ISCTR
ISDMR
ISFIN
ISGYO
ISMEN
IZMDC
KARSN
KARTN
KCHOL
KERVT
KORDS
KOZAA
KOZAL
KRDMD
KRVGD
MAVI
MGROS
NTHOL
ODAS
OTKAR
OYAKC
PARSN
PETKM
PGSUS
QUAGR
RTALB
SAHOL
SARKY
SASA
SELEC
SISE
SKBNK
SOKM
TAVHL
TCELL
THYAO
TKFEN
TKNSA
TOASO
TRGYO
TSKB
TTKOM
TTRAK
TUPRS
TURSG
ULKER
VAKBN
VERUS
VESBE
VESTL
YATAS
YKBNK
ZOREN
ZRGYO

Başta hisse senetleri olmak üzere pek çok yatırım aracının alım ve satım işlemlerinin yapıldığı dinamik bir pazar olan borsada kâr elde edebilmek için, her şeyden önce piyasaları düzenli bir şekilde takip etmek gerekmektedir. Öyle ki, piyasalarda ne gibi gelişmelerin olacağından yüzde yüz emin olmanın mümkün olmadığı bu tip bir ortamda, dikkatli ve düzenli bir biçimde piyasa takibi yapmadan yatırım kararı almak, işi büyük çoğunlukla şansa bırakmak anlamına geleceğinden, yatırımcının zarar etmesiyle sonuçlanma olasılığı da bir hayli yüksek olacaktır.

Bu yazımızda, konuya ilgi duyan okuyucuları borsa takibinin önemi ve günümüzde hangi kanallar üzerinden efektif bir şekilde yapılabileceği hakkında kısa ve öz bir şekilde bilgilendireceğiz.

Borsa Takibi Yapmanın Önemi

İlk başta şunu söylemek gerekir ki, risk faktörünün her zaman bulunduğu bir yatırım ortamında, risk değerlendirmesi yapabilmek son derece önemlidir. Her şeyden önce yatırım araçlarını iyi tanımalı, bu araçların kendilerine has dinamiklerinin -ve tabii ki getirebilecekleri risklerin- farkında olmalı ve yatırım kararlarınızı bu doğrultuda vermelisiniz. Unutulmamalıdır ki piyasa takibinin amacının da aslında riskleri olabildiğince net bir şekilde öngörebilmek, ve mümkün olduğunda sınırlandırabilmek olduğu söylenebilir. Yatırım araçlarınızı iyi tanıyıp hangi faktörlerden etkilenebildiklerini, hangi durumlarda fiyatlarında ne gibi dalgalanmalar meydana gelebileceğini öğrenmeniz gerekir. Örneğin hisse senedi fiyatlarında düşüşe neden olabilecek bir gelişme, altın fiyatlarının yükselmesine sebep olabilir. Bu alanlarda bilgi sahibi olup düzenli piyasa takibi yaptığınızda, yatırım kararlarınız da zamanla daha isabetli bir hal almaya başlayacaktır.

Dijital Dünyada Borsa Takibi

Günümüzde, dünyanın dijitalleşmesi ile birlikte, finansla alakalı ya da alakasız diğer pek çok konu gibi borsa takibi de daha anlık ve kolay bir hale gelmiştir. İnsanlar daha eski zamanlarda bu konularda genelde televizyonlara bağımlı iken, günümüzde bilgisayarlar ve diğer akıllı cihazlar için geliştirilen uygulamalar aracılığı ile; finansal piyasalardan, hisse senedi fiyatlarından, alım – satım fiyat aralıklarından ve önemli gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilmektedirler. Bu uygulamalardan kimi ücretsiz olarak kullanıma sunulurken, kimi de belli ücretler karşılığında kullanıcılarına gelişmiş hizmetler sunmaktadır.

Matriks Veri Terminali

Matriks Veri Terminali adını verdiğimiz dijital platform, yatırımcılara Türkiye Finans Piyasaları dahilinde anlık olarak veri izleme, veri analizi yapma, işlem gerçekleştirme gibi pek çok imkân sunarak canlı borsa takibi için efektif bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Hem büyük hem de küçük yatırımcılar, Matriks Veri Terminali’ni kullanarak Türkiye piyasalarında alım ve satımı yapılan menkul kıymetlerin yanı sıra dünya piyasalarından da pariteler, ülke bonoları, emtialar gibi pek çok önemli veriyi takip edebiliyorlar. Yatırımcıların ihtiyaç duyacağı kullanışlı ve detaylı analiz modüllerine sahip olan platform, emir tanımlayıp otomatik olarak gönderme gibi özellikleri ile öne çıkıyor. Matriks Veri Terminali kullanıcıları, aynı zamanda gün içinde gerçekleşmiş olan çeşitli işlemlerin özet bilgilerine ve portföylere de erişebiliyorlar.

Canlı borsa takibini daha kolay ve etkili bir hale getirmek üzere tasarlanmış olan, ve daha pek çok faydalı özellik içeren Matriks Veri Terminali hakkında daha detaylı bilgi için, aşağıda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz:

Matriks Veri Terminali