Matriksdata Urun

Borsa Takip

SEMBOL FİYAT (%)FARK ZAMAN
AEFES
AGHOL
AKBNK
AKCNS
AKGRT
AKSA
AKSEN
ALARK
ALBRK
ALGYO
ALKIM
ANACM
ARCLK
ASELS
AYGAZ
BAGFS
BIMAS
BIZIM
BRISA
BRSAN
BUCIM
CCOLA
CEMTS
CIMSA
CLEBI
DEVA
DOAS
DOCO
DOHOL
ECILC
EGEEN
EKGYO
ENJSA
ENKAI
EREGL
FROTO
GARAN
GLYHO
GOODY
GOZDE
GSDHO
GUBRF
HALKB
HEKTS
HLGYO
IPEKE
ISCTR
ISDMR
ISFIN
ISGYO
ISMEN
KAREL
KARSN
KARTN
KCHOL
KERVT
KLMSN
KORDS
KOZAA
KOZAL
KRDMD
MAVI
MGROS
MPARK
NETAS
NTHOL
ODAS
OTKAR
OYAKC
OZKGY
PETKM
PGSUS
SAHOL
SASA
SELEC
SISE
SKBNK
SODA
SOKM
TATGD
TAVHL
TCELL
THYAO
TKFEN
TMSN
TOASO
TRGYO
TRKCM
TSKB
TTKOM
TTRAK
TUPRS
TURSG
ULKER
VAKBN
VESTL
YATAS
YKBNK
ZOREN

Başta hisse senetleri olmak üzere pek çok yatırım aracının alım ve satım işlemlerinin yapıldığı dinamik bir pazar olan borsada kâr elde edebilmek için, her şeyden önce piyasaları düzenli bir şekilde takip etmek gerekmektedir. Öyle ki, piyasalarda ne gibi gelişmelerin olacağından yüzde yüz emin olmanın mümkün olmadığı bu tip bir ortamda, dikkatli ve düzenli bir biçimde piyasa takibi yapmadan yatırım kararı almak, işi büyük çoğunlukla şansa bırakmak anlamına geleceğinden, yatırımcının zarar etmesiyle sonuçlanma olasılığı da bir hayli yüksek olacaktır.

Bu yazımızda, konuya ilgi duyan okuyucuları borsa takibinin önemi ve günümüzde hangi kanallar üzerinden efektif bir şekilde yapılabileceği hakkında kısa ve öz bir şekilde bilgilendireceğiz.

Borsa Takibi Yapmanın Önemi

İlk başta şunu söylemek gerekir ki, risk faktörünün her zaman bulunduğu bir yatırım ortamında, risk değerlendirmesi yapabilmek son derece önemlidir. Her şeyden önce yatırım araçlarını iyi tanımalı, bu araçların kendilerine has dinamiklerinin -ve tabii ki getirebilecekleri risklerin- farkında olmalı ve yatırım kararlarınızı bu doğrultuda vermelisiniz. Unutulmamalıdır ki piyasa takibinin amacının da aslında riskleri olabildiğince net bir şekilde öngörebilmek, ve mümkün olduğunda sınırlandırabilmek olduğu söylenebilir. Yatırım araçlarınızı iyi tanıyıp hangi faktörlerden etkilenebildiklerini, hangi durumlarda fiyatlarında ne gibi dalgalanmalar meydana gelebileceğini öğrenmeniz gerekir. Örneğin hisse senedi fiyatlarında düşüşe neden olabilecek bir gelişme, altın fiyatlarının yükselmesine sebep olabilir. Bu alanlarda bilgi sahibi olup düzenli piyasa takibi yaptığınızda, yatırım kararlarınız da zamanla daha isabetli bir hal almaya başlayacaktır.

Dijital Dünyada Borsa Takibi

Günümüzde, dünyanın dijitalleşmesi ile birlikte, finansla alakalı ya da alakasız diğer pek çok konu gibi borsa takibi de daha anlık ve kolay bir hale gelmiştir. İnsanlar daha eski zamanlarda bu konularda genelde televizyonlara bağımlı iken, günümüzde bilgisayarlar ve diğer akıllı cihazlar için geliştirilen uygulamalar aracılığı ile; finansal piyasalardan, hisse senedi fiyatlarından, alım – satım fiyat aralıklarından ve önemli gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilmektedirler. Bu uygulamalardan kimi ücretsiz olarak kullanıma sunulurken, kimi de belli ücretler karşılığında kullanıcılarına gelişmiş hizmetler sunmaktadır.

Matriks Veri Terminali

Matriks Veri Terminali adını verdiğimiz dijital platform, yatırımcılara Türkiye Finans Piyasaları dahilinde anlık olarak veri izleme, veri analizi yapma, işlem gerçekleştirme gibi pek çok imkân sunarak canlı borsa takibi için efektif bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Hem büyük hem de küçük yatırımcılar, Matriks Veri Terminali’ni kullanarak Türkiye piyasalarında alım ve satımı yapılan menkul kıymetlerin yanı sıra dünya piyasalarından da pariteler, ülke bonoları, emtialar gibi pek çok önemli veriyi takip edebiliyorlar. Yatırımcıların ihtiyaç duyacağı kullanışlı ve detaylı analiz modüllerine sahip olan platform, emir tanımlayıp otomatik olarak gönderme gibi özellikleri ile öne çıkıyor. Matriks Veri Terminali kullanıcıları, aynı zamanda gün içinde gerçekleşmiş olan çeşitli işlemlerin özet bilgilerine ve portföylere de erişebiliyorlar.

Canlı borsa takibini daha kolay ve etkili bir hale getirmek üzere tasarlanmış olan, ve daha pek çok faydalı özellik içeren Matriks Veri Terminali hakkında daha detaylı bilgi için, aşağıda yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz:

Matriks Veri Terminali