BIST 100 - -
MTRKS - -
DOLAR - -
GRAM ALTIN - -
Matriks Store
Piyasa
Son
Önceki Kapanış
Değişim (%)
BİST 100
-
-
-
Dolar
-
-
-
Euro
-
-
-
Gram Altın
-
-
-
Piyasa
Son
Önceki Kapanış
Değişim (%)
Altın Ons
-
-
-
Gümüş Ons
Brent Petrol
Bitcoin

- Borsa İstanbul verileri 15 dk gecikmelidir.

Canlı Borsa

Canlı Borsa Nedir?

Düzenli olarak ve efektif bir şekilde yapılacak piyasa takibi, başta hisse senedi olmak üzere pek çok yatırım aracının alım ve satımının yapıldığı borsada istenen sonuçları alabilmek, başka bir deyişle yapılan yatırımlardan kâr elde edebilmek için büyük önem taşır. Yazımızda, özellikle yatırım dünyasına yeni adım atacak olan okuyucular için, sık duyuyor olabilecekleri “canlı borsa” ifadesine ve kolay ve etkili borsa takibi için yapılabileceklere kısaca değineceğiz.

Canlı Borsa takibi, Türkiye’de hisse senedi alım ve satım işlemlerini bünyesinde toplayan Borsa İstanbul’un (BİST) seans saatleri içerisinde gerçekleşen işlemleri ve meydana gelen değişimleri anlık olarak takip etmek anlamına gelir. Hisse senedi değer değişimleri, şirketlerin anlık işlem bilgileri, yıllık fiyat değişim oranları ve geçmiş işlem hacim verileri gibi önemli değişkenleri anlık olarak takip etmek, yatırımcılara hem piyasalara daha hâkim olma ve dolayısıyla daha sağlıklı yatırım kararları verme olanağı sunacak hem de anlık borsa yatırım fırsatlarını yakalamalarını mümkün kılacaktır.

Canlı borsa verilerinin efektif bir şekilde nasıl takip edilebileceğini merak ediyorsanız; aşağıda, Matriks’in kolay ve etkili canlı borsa takibi için tasarlanmış bir ürünü olan Matriks Prime Veri Terminali hakkında bilgi alabilirsiniz.

Matriks Prime Veri Terminali ile Kolay Canlı Borsa Takibi 

Matriks’in öne çıkan ürünleri arasında yer alan Matriks Prime Veri Terminali; Türkiye Finans Piyasaları dahilinde gerçek zamanlı veri izleme, analiz ve işlem imkânlarını tek bir programda bir araya getirerek güvenilir canlı borsa takip programı rolüyle kolaylık sağlayan bir platformdur. Gerek kurumsal gerek bireysel yatırımcılar arasında uzun yıllardır “Borsa nereden takip edilir?” sorusu sorulduğunda ilk akla gelen yanıtlardan biri “Matriks Veri Terminali” olmaktadır.

Borsa İstanbul hisseleri başta olmak üzere Türkiye sermaye piyasalarında alım – satımı yapılan her türlü menkul kıymete ait fiyat bilgilerinin yanı sıra, dünya piyasalarından ülke bonoları, pariteler, uluslararası para piyasaları, emtialar ve dünya endeksleri ve daha pek çok veriyi de Matriks Prime Veri Terminali üzerinden takip etmek mümkün. Üründe hem Türkiye hem de dünya piyasaları verileri üzerinden detaylı inceleme yapma olanağı sunan, kullanıcıların yatırım kararlarını vermelerine yardımcı olacak çok sayıda analiz modülü yer almaktadır. Matriks tarafından üretilen, yatırımcılara yatırım kararlarını verme sürecinde yardımcı olabilecek Mevsimsellik Analizi, Beta Analizi, Performans Tablosu Analizi, Dip Zirve Analizi gibi seçenekler de veri terminali platformu ile kullanıma sunulmaktadır. Bunlara ek olarak, Matriks Prime Veri Terminali, yatırımcılara emir tanımlayıp otomatik olarak emir gönderme imkânını da sağlamaktadır.

Canlı borsa takibini kolaylaştıracak Matriks Prime Veri Terminali’nin kurulumu ile, kullanıcılara Matriks Trader adında bir emir gönderim uygulaması da gelmektedir. Bu uygulama, çok sayıda emir ekranı ile yatırımcılara tüm kullanıcı ve piyasalara cevap verebilecek nitelikte bir ürün çeşitliliği sunmaktadır. Veri izleme ve emir gönderimi gibi işlemlerin son derece pratik ve hızlı bir şekilde yürütülebileceği Matriks Trader, bu özelliklerine ek olarak gün içerisinde gerçekleştirilen işlemlerin özetlerine ve portföy bilgilerine erişim de sağlar.

Siz de daha kolay ve efektif bir şekilde canlı borsa takibi yapmak; veri izleme, analiz ve emir gönderme gibi işlemleri daha pratik hale getirmek istiyorsanız, Matriks Veri Prime Terminali hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için burayı inceleyebilirsiniz.

Matriks Prime Veri Terminali