Matriksdata Urun

Hisse Analizi

Finansal piyasalarda en çok işlem gören finansal ürün hisse senetleridir. Yatırımcılar hisse senedi alarak şirketlere ortak olur, ve böylelikle şirketlerin kâr payı ve sermaye artırımlarından faydalanırlar. Hisse senetlerinin seçiminde kullanılan farklı stratejiler vardır. Hisse analizinde, temel analiz ve teknik analiz yatırımcılar tarafından en çok bilinen ve tercih edilen iki yöntemdir.

Temel Analiz

Temel analiz özellikle uzun vadeli yatırımcılar arasında oldukça sık kullanılan bir analiz biçimidir. Bilanço, gelir tablosu, nakit akış tablosu, döviz pozisyonları, şirket haberleri ve bunlara benzer başlıklar, temel analizin konusunu oluşturur. Efektif yatırım kararları almak söz konusu olduğunda, finansal piyasalarda ortaya çıkan dalgalanmaların takip edilmesi, bunların nedenlerinin anlaşılması ve piyasaların bu verilere göre yorumlanması büyük önem taşımaktadır. Temel analiz araçları da, yatırımcılara aslında bu konularda yardımcı olduğundan, yatırımcıların kararlarına önemli bir etkileri vardır.

Temel analiz, hisse senetlerinin gerçekte sahip olduğu değeri ortaya çıkarmak için kullanılır. Basit bir mantıkla açıklamak gerekirse; hisse senedinin gerçek değeri piyasa fiyatının üzerinde ise alım emri, altındaysa da satım emri verilir. Temel analizler ekonomi, sektör ve şirket bazında gerçekleştirilir.

Teknik Analiz

Teknik analizde ise fiyat ve hacim baz alınır. Geçmiş fiyat ve hacim verileri analiz edilerek gelecek fiyatlara dair bir tahminde bulunulup ona göre işlem yapılır. Bu analiz yönteminde fiyat ve hacimden türetilen indikatörler(göstergeler) oldukça önemli bir yer tutar. Moving Average, (Hareketli Ortalama, Relative Strength Index(RSI), Bollinger Bands ve Moving Average Convergence Divergence (Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksama) en çok kullanılan indikatörlerden birkaç tanesidir.

Temel analiz yöntemleri ile daha çok orta ve uzun vadeli piyasa tahminleri yapılır. Teknik analizde ise, temel analiz dikkate alınarak daha verimli sonuçlar elde edilmeye çalışılır.

Matriks Araçları İle Hisse Analizi

Matriks, hisse analizi yapmak isteyen kullanıcılarına temel analiz ve teknik analiz imkânı sağlayan pek çok gelişmiş araç sunar. Kullanıcılar işlerine yarayacak yüzlerce indikatör ve teknik, temel analiz aracını yapacakları hisse analizlerinde kullanabilir, işlemleri aldıkları sonuçlara göre gerçekleştirebilir. Ayrıca kullanıcılar, Matriks’in sunmuş olduğu ara yüz sayesinde kendi indikatörlerini ve sistemlerini yazabilir, sistem testinde alım-satım sistemlerini deneyebilir ve gerekli optimizasyonları da yapabilirler.