Matriksdata İnsan Kaynakları

Hisse Analizi

Finansal piyasalarda en çok işlem gören finansal ürün hisse senetleridir. Yatırımcılar hisse senedi alarak şirketlere ortak olur, şirketlerin kâr payı ve sermaye artırımlarından faydalanırlar. Hisse senetlerinin seçiminde kullanılan farklı stratejiler vardır. Hisse analizinde, temel analiz ve teknik analiz yatırımcılar tarafından en çok bilinen ve tercih edilen yöntemlerdir.

Temel analiz özellikle uzun vadeli yatırımcılar arasında sıklıkla kullanılan analiz biçimidir. Bilanço, gelir tablosu, nakit akış tablosu, döviz pozisyonları, şirket haberleri ve benzeri gibi konular temel analizin konusunu oluşturur.

Teknik analizde ise fiyat ve hacim baz alınır. Geçmiş fiyat ve hacim verileri analiz edilerek gelecek fiyatlara dair bir tahminde bulunulup ona göre işlem yapılır. Bu analiz yönteminde fiyat ve hacimden türetilen indikatörler(göstergeler) önemli bir yer tutar. Moving Average, (Hareketli Ortalama, Relative Strength Index(RSI), Bollinger Bands ve Moving Average Convergence Divergence (Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksama) en çok kullanılan indikatörlerden birkaçıdır.

Matriks, hisse analizi yapmak isteyen kullanıcılarına temel analiz ve teknik analiz imkânı sağlayan birçok araç sunar. Kullanıcılar yüzlerce indikatör ve teknik, temel analiz aracını hisse analizlerinde kullanabilir, işlemleri buna göre gerçekleştirebilir. Ayrıca kullanıcılar, Matriks’in sunmuş olduğu arayüz sayesinde kendi indikatörlerini ve sistemlerini yazabilir, sistem testinde alım-satım sistemlerini deneyebilir ve optimize edebilirler.