Java Matriks

Java Matriks'e giriş yapmak için tıklayınız.

Java Matriks, Borsa İstanbul Pay Piyasası'na (Hisse Senedi piyasası) ait fiyat bilgilerinin tek kademe ve 10 kademe derinlikli olarak yayınlandığı bir sermaye piyasası izleme programıdır.

Program Java tabanlı olup, herhangi bir yazılım yüklemeden piyasaları anlık olarak takip edebilmenize olanak sağlamaktadır. İnternet bağlantısı olan her yerden ulaşılabilen Java Matriks; son derece hızlı, güvenilir ve kullanıcı için özel olarak tasarlanmış kullanım kolaylıklarına sahiptir.

Tüm sermaye piyasası verilerini izleyebileceğiniz kişisel ekranları kolaylıkla hazırlayabilir, aynı ekran üzerinde grafik, haber, döviz kotasyonları gibi bilgileri rahatlıkla izleyebilirsiniz. Hisse senedi piyasası derinlik lisansını da içeren bu ürün ile bekleyen kademelerdeki emirleri görebilir, kademe analizi, bilanço analizi ve takas analizi yapabilirsiniz.

Eğer siz de sermaye piyasalarını izlemek ve işlem yapmak istiyorsanız, Matriks’in bireysel ürünlerinden biri olan Java Matriks’i kullanarak Hisse Senedi piyasasına dair verilere ulaşabilir, analiz ve alım satım yapma olanağından faydalanabilirsiniz. Sunduğu veri ve analiz imkanlarının yanı sıra, kullanıcı dostu arayüz tasarımına sahip olan Java Matriks programı ile sermaye piyasasını kolaylıkla ve güvenle izlemeniz ve işlem yapabilmeniz mümkün. 

 

İnternet Bağlantısı

Kota sınırsız ve 10  Mbps internet erişimi

İşletim Sistemi

Windows x86 - x64 (Win 10)

Minimum Sistem Gereksinimleri

Cpu : I3 (2,5 GHz) Ram : 4 GB Disk : 30 GB

 

 • Bu ürüne ait Dökümantasyon bulunmamaktadır.
 • Bu ürüne ait Video bulunmamaktadır.
 • Bu ürüne ait indir bulunmamaktadır.
 • Java Matriks açılmıyor, “Lütfen Bekleyiniz” yazan sayfada kalıyor.
  • 1) Sun JRE yüklü olmayabilir. Java Matriks in sorunsuz çalışabilmesi için en az JRE6 gereklidir. www.java.com adresinden yüklenip kurulabilir. Kurulum bittikten sonra açık olan bütün İnternet Gezgini pencereleri kapatılıp tekrar giriş yapılmalıdır.

   2) İnternet Gezgini Seçenekleri içerisinden Eklentiler>(Eklentileri Ekle veya Kaldır) kısmında Java Sun’a ait eklenti devre dışı olabilir.

   Bu durumda “İnternet Gezgini>Araçlar>Eklentileri Yönet” adımına girilir.

   Etkin hale getirmek için Java Sun ’a ait eklenti bulunup seçilir ve sağ alt köşedeki etkinleştir kısmına tıklanır. Bu işlemden sonra açık olan bütün tarayıcı sayfaları kapatılır, daha önceden Java Matriks Veri İzleme Ekranına hiç giriş yapılmadıysa veya yapılmış olması durumunda özel bir ekran tasarımı yoksa bilgisayar içersindeki c:\mtxdosyalar klasörü silinir ve tekrar giriş yapılır.

   3) Bu işlemlere rağmen (B1) halen Java Matriks açılmıyorsa “Araçlar>İnternet Seçenekleri>Genel” sekmesine tıklanır. Buradaki sil düğmesine basılır. Yeni açılan penceredeki dosyaları sil ve tanımlama bilgilerini sil düğmelerine basılır. Eğer internet Gezgini sürümü eskiyse genel sekmesinde dosyaları sil ve tanımlama bilgilerini sil düğmelerine basılır.

   Daha sonra açık olan bütün internet sayfaları kapatılır ve tekrar giriş yapılır.

   4) Bilgisayarın güvenlik duvarı (firewall) içerisinde Java Matriks uygulaması bloke edilmiş olabilir. Windows Denetim Masası içerisinden Güvenlik Duvarı (firewall) özelliklerine girilerek Java uygulamasının Güvenlik Duvarı üzerinden İzinli (allow) olması sağlanmalıdır.

   5) Açılır pencere engelleyicileri açık olabilir. Bununla ilgili olarak, 0.2. Açılır Pencere Engelleyicileri adımındaki akışlar kontrol edilmelidir.

   6) Bütün bu işlemlerden sonra halen sonuç alınamadıysa anti virüs programı engelliyor olabilir. Anti virüs programı geçici bir süreliğine devre dışı bırakılıp tekrar denenebilir. Bu işlemin de bir sonuç getirmemesi durumunda bilgisayarda kalıcı olarak bir özellik kısıtlaması yapılmış olabilir. Bilgisayarcınıza danışabilir veya başka bir İnternet Gezgini yükleyerek tekrar deneyebilirsiniz.

 • Java Matriks Veri İzleme Ekranı açıldı, semboller geldi, fakat fiyatlar gelmiyor
  • 1) Veriler halen gelmiyorsa; Java Matriks Veri İzleme Ekranı’nın veri almak için kullandığı 443 numaralı port sisteminizde veya bilgisayar ağınızda kapalı olabilir.

   Ev bilgisayarı veya kendinize ait bir ağ üzerinden bağlanıyorsanız; bilgisayarınızın modem’inin ayarları üzerinden bu port’u kullanıma açabilirsiniz. Bunun için internet servis sağlayıcınız veya modem sağlayıcınız üzerinden destek alabilirsiniz.

   Eğer işyeri ağı gibi kendinize ait olmayan bir ağ üzerinden bağlanıyorsanız, Bilgi İşlem bölümünüze 443 numaralı port’u TCP olarak kullanıma açtırtmanız gerekmektedir.

 • Java Matriks açıldı, sayfalar ve semboller gelmiyor.
  • 1) Sorun Anti Virüs programı kaynaklı olabilir. Genelde Eset Smart Security isimli virüs programı olan kullanıcılarda bu sorunun yaşandığı gözükmektedir. Anti Virüs programı ikonu üzerinde sağ klik ile Ayarlar kısmında gelişmiş moda geçilip aşağıdaki ayarlar yapılır.

   Bu işlemden sonra açık olan bütün internet sayfaları kapatılır, daha önceden hiç giriş yapmadıysa veya yapmış olması durumunda özel bir ekran tasarımı yoksa c:\mtxdosyalar klasörü silinir ve tekrar giriş yapılır.

   2) Eğer halen veri gelmiyorsa; Java Matriks menüsündeki “Sayfaları Sunucudan Al” ve “Sembol Listesini Sunucudan Al” seçeneklerine tıklanır.

 • Java Matriks açıldı, bir kaç saniye içinde kapandı.
  • Eğer Windows Vista veya Windows 7 kullanılıyorsanız; Bu durumda “denetim masası (control panel)” içerisinden “kullanıcı hesapları (user accounts)” bölümüne girin. “Kullanıcı hesap denetimini aç/kapat (Change User Account Control Settings)” seçeneğine girip kullanıcı hesap denetimini kaldırılır. (Windows 7’de en alt bar’a getirilir) Bu işlemden sonra bilgisayar kapatılıp açılmalıdır.

 • Java Matriks açıldı, bir kaç saniye içinde kapandı ve internet bağlantısı tamamen kesildi.
  • Bilgisayara ait Kablosuz Sürücüsünün (Wireless Driver) güncellemesi yapılmalıdır. Kablo kullanarak internete bağlanma işlemi ile de devam edilebilir.

 • Hisse senedi üzerinde sağ klik ile veya menüde takas’a tıklanıyor ama takas ekranı açılmıyor.
  • Bilgisayarda bir veya daha fazla Açılır Pencere Engelleyicisi (Pop-up Blocker) olabilir. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye, “0.2. Açılır Pencere Engelleyicileri (Pop-up Blockers)” alanından erişebilirsiniz.

 • Son işlem adedi sıfır görünüyor, son işlem fiyatları yanıp sönmüyor.
  • Bilgisayarınızın tarih ve saat bilgilerinin doğru olduğunu kontrol ediniz.

 • Haberlere çift tıklanıyor ve içerikleri açılmıyor.
  • Sorun Anti Virüs programı kaynaklı olabilir. Genelde Avast virüs programı olan kullanıcılarda bu sorun gözükmektedir. Avast ikonu üzerinden Avast menüsünde sağ klik yapılarak “Erişimde Koruma’yı Durdur (Stop On-Access Protection) alanı seçilmelidir.

 • Java Matriks ’de derinlik açmaya çalışıyor ve açılmıyor.
  • 1) Açık olan bütün İnternet Gezgini sayfalarını kapatınız. Daha önceden Java Matriks Veri İzleme Ekranına hiç giriş yapılmadıysa veya yapılmış olması durumunda özel bir ekran tasarımı yoksa bilgisayar içersindeki c:\mtxdosyalar klasörü silinir ve tekrar giriş yapılır.

   2) Sol üst köşedeki Java Matriks menüsünden “Proxy/Firewall Versiyonu”’nu seçiniz. Veriler halen gelmiyorsa; Java Matriks Veri İzleme Ekranı’nın veri almak için kullandığı 443 numaralı port sisteminizde veya bilgisayar ağınızda kapalı olabilir. Ev bilgisayarı veya kendinize ait bir ağ üzerinden bağlanıyorsanız; bilgisayarınızın modem’inin ayarları üzerinden bu port’u kullanıma açabilirsiniz. Bunun için internet servis sağlayıcınız veya modem sağlayıcınız üzerinden destek alabilirsiniz. Eğer işyeri ağı gibi kendinize ait olmayan bir ağ üzerinden bağlanıyorsanız, Bilgi İşlem bölümünüze 443 numaralı port’u TCP olarak kullanıma açtırtmanız gerekmektedir.

   3) Virüs programı kaynaklı olabilir. Virüs programını, gerekirse de servislerden programın servisini kapatması gerekebilir.

 • Bilgisayarımı tekrar kuracağım (veya yeni bir bilgisayarda kurulum yapacağım). Java Matriks üzerinde
  • Bilgisayarınızdaki c:\mtxdosyalar klasörü içerisindeki dosyalarda Java Matriks üzerinde yaptığınız değişiklikler saklanmaktadır. Bilgisayarınızı kurduktan sonra bu klasörü yine c:\mtxdosyalar klasörünün üzerine kopyalayınız.

 • Mevcut ekranları tamamen sildim. Bunları nasıl geri getirebilirim?
  • Mevcut ekranları sol üst köşedeki Java Matriks Menüsü içerisindeki “Hazır Sayfaları Yükle” ve “Varsayılan Sembol Listesini Yükle” adımlarını kullanarak geri yükleyebilirsiniz.

 • Java trader /matriks kullanabilmek için bilgisayarıma ne tür bir program bir kurmam gerekiyor?
  • Bilgisayarınızda ücretsiz olarak indirebileceğiniz java yazılımına ihtiyacınız bulunmaktadır. En son sürümü http://java.com sitesinde bulabilirsiniz.

 • Java trader /matriks açıldı ancak fiyatların hepsi 0, herhangi bir bilgi gelmemekte sorun ne olabili
  • Bilgisayarınızda yada internete çıkış yaptığınız ofisinizde kullandığınız güvenlik yazılımları veri akışını engelliyor olabilir, bu durumda sol üst köşede bulunan Java Trader / Matriks menüsüne tıklayarak Proxy / Firewall versiyonu butonuna tıklayarak bekleyiniz.

 • Java trader /matriks de sayfalarımı orijinal haline geri çevirmek için nasıl bir işlem yapabilirim?
  • Sol üst köşede bulunan Java Trader / Matriks menüsüne tıklayarak hazır sayfaları yükle butonuna basarak sayfaları sıfırlayabilirsiniz.

 • Java trader /matriks fiyat izleme ekranını android tabletimde yada ipadim de kullanabilir miyim?
  • Java trader /matriks fiyat izleme ekranını android tablet yada ipad üzerinde çalıştıramazsınız.