Matriksdata Urun

Matriks HFT

Matriks HFT platformu çok düşük gecikmeli ve kural temelli emir gönderebilen bir altyapıdır.
 
Matriks HFT platformu ile kullanıcı BIST Pay Piyasası’nda ve VIOP’ta seçtiği enstrüman(lar)da kendi algoritmasına uygun koşullar oluştuğunda tetiklenecek koşul (callback) fonksiyonları kodlayarak Matriks HFT’nin emir mekanizmalarını harekete geçirecek sistemi kurabilir.  Bu sayede arzu edilen koşul oluştuğunda çok düşük gecikmeyle emir iletimi yapacak algoritmalar piyasayı izler hâle getirilir. 
 
Matriks HFT çözümü, BIST Pay ve/veya VIOP’ta kurala bağlı (algoritmik) trading yapıyorsanız, VWAP, TWAP uygulamasını kullanıyorsanız, Arbitraj trading veya pairs trading yapıyorsanız, Kolokasyon’da yeriniz var ya da yer almayı düşünüyorsanız tam size göredir. 
 
Matriks HFT, Linux tabanlı işletim sistemlerinde çalışan bir altyapıdır. Kullanıcı bu altyapının emir gönderme ve piyasa dinleme fonksiyonlarını kullanarak, kendi C/C++ uygulamasını hazırlayabilir. 
 
Matriks HFT altyapısındaki bir çok senaryoya dayalı örnek algoritmalar algoritma yazacak müşterilere yol gösterecek biçimde sunulmaktadır. Matriks HFT platformuna yazılacak algoritmalar enstrümanların emir defteri (Limit Order Book LOB), zaman (mikrosaniye düzeyinde duyarlılıkla) ve/veya gerçekleşmiş işlemler (Trade Book) değerlerine bağlı olarak formüle edilebilir. Ancak, müşteri talepleri doğrultusunda başka değişkenler (örneğin, FX piyasası fiyatları, endeksler vb.) de formül yazılabilen değişkenler kümesine dahil edilebilir.
 
Matriks HFT maksimum hızı elde etmek için düşük düzeyli programlama dilleri ile yazılmış bir uygulama (framework) olduğundan kullanıcıların alım satım algoritma bloklarını C veya C++ sentaksına uygun yazabilmesi ve bu yazılan kodları derleyebilmesi beklenmektedir.  Diğer yandan, Matriks tarafından sağlanan çok çeşitli algoritma örnekleri kullanıcıya yön gösterici olabilir.
 
Matriks HFT CPU üzerinde koşmaktadır ve bu açıdan bir CPU çözümdür. Ancak, kullanılan NIC (Network Interface Cards) bir FPGA bloğudur ve bu yüzden ultra düşük gecikmeli (ultra-lowlatency) ağ iletişim imkânı sağlar.
 
Matriks HFT İşlevleri ve Bileşenleri aşağıdaki gibidir:
 
- Matriks HFT C++ API ile trading strateji yazmak için gerekli fonksiyonlar 
 
- BIST ve VIOP low-latency doğrudan piyasa erişimi (ITCH 4.X ve 5.X DMA) 
 
- BIST Pay Piyasası ve VIOP yayınını aynı uygulamada dinleyerek gecikmesiz çapraz strateji oluşturma imkanı 
 
- Tüm pay senetleri ve VIOP kontratları için tam derinlikli limit-order-book (LOB) oluşturma ve LOB’a API erişimi
 
- Gelişmiş ve multi-core OUCH inbound/outbound mesaj yönetimi 
 
- Glimpse ve BIST rewinder desteği ve yönetimi 
 
- İleri seviyede multi-thread ve multi-core yönetimi  
 
- Çok sayıda stratejiyi destekleme ve stratejileri sistem kaynakları kullanımına göre hiyerarşik önceliklendirme. 
 
- Çok düşük program zamanı standart sapması (low jittering) 
 
- Kernel bypass NIC (netwrork interface cards) desteği ve TCP/IP yönetimi 
 
- Gelişmiş ve anlaşılır konfigürasyon dosyaları ile gecikmeyi artırmadan strateji değişikliği yönetimi 
 
- Unix tabanlı sunucularda BIST kolokasyon ağ bağlantıları Layer 1, 2 ve 3 switchlerle test ve konfigure edilmiş 
 
- Çoklu seviyede post-trade kütük (log) dosyası oluşturma.
 
 
HFT trading stratejilerinin testlerinin ve backtestlerinin gerçekçi biçimde tasarımı ve uygulaması yapmak trading öncesi çok önemli ve vakit alan bir aşamadır. Ne var ki hem piyasa saatleri kısıtı hem de ITCH yayınının sadece kolokasyonda olması bu aşamayı güçleştirmekte.  Matriks HFT Strateji Tester bu güçlüğü aşarak test ve backtesting aşamalarını kolaylaştırmayı ve test zamanını esaslı biçimde düşürmeyi hedefleyen bir uygulama. 
 
 
- Tarihsel ve gerçek ITCH mesajları - OUCH server ile OUCH inbound mesajlarına gerçekçi outbound mesajları gönderme - BIST’in kullandığı network paketleri (Mold UDP64) ile geçmişte olduğu gibi yayım ile network performansının test edilmesi - Tam derinlikli limit-order-book (LOB) oluşturma - Paket yayım hızını (1x, 2x, 5x,…, 1000x) ayarlayabilme imkânı - Python 3.x API ile post-trade trading performans ve latency analizi, görselleştime, grafik raporlama
 
  1. 1
  • Bu ürüne ait Video bulunmamaktadır.
  • Bu ürüne ait indir bulunmamaktadır.